Uvod u AutoCAD (2025)
Sadržaj lekcije

U ovom poglavlju ću vam detaljnije pokazati kako izgleda AutoCAD interfejs. U tom cilju sam već otvorio crtež pod nazivom Interface.dwg koji inače možete pronaći među fajlovima za vežbu. Kao što vidite, on sadrži osnovu sprata sa rasporedom prostorija i njihovim dimenzijama što podrazumeva i njihovo unutrašnje uređenje sa stolovima, stolicama, itd.

U ovoj lekciji ću posebnu pažnju posvetiti tzv. meniju aplikacije (Application Menu) i opcijama koje se nalaze u okviru Quick Access Toolbar-a. Pomenuti sadržaji se nalaze u gornjem levom uglu ekrana a to važi i za mnoge druge Autodesk-ove programe. Dakle, ako kursor postavim iznad crvenog polja na kome se nalazi veliko slovo A i kliknem na malu strelicu sa njegove desne strane, na ekranu će se pojaviti tzv. meni aplikacije (Application Menu). On obuhvata više različitih funkcija a sve one su vrlo važne za normalno korišćenje čitavog programa. Polje koje se nalazi na samom vrhu predstavlja funkciju Help a to znači da je dovoljno da u njega unesete odgovarajući pojam i kliknete na ikonu u obliku lupe da bi se na ekranu odmah pojavilo dodatno objašnjenje.

Sledeće dve ikonice mi omogućavaju da promenim sadržaj ovog odeljka, pa ću zato kliknuti na onu koja predstavlja funkciju Open Document i prikazati naziv trenutno aktivnog crteža. Ukoliko kliknem na susednu ikonicu (Recent Documents), na listi će se pojaviti nazivi crteža koje sam prethodno koristio. Njihov raspored se može promeniti preko opcija koje se nalaze u ovom meniju a ikonica koja se nalazi pored njega vam omogućava da jednim potezom promenite prikaz pojedinih stavki. To praktično znači da umesto obične liste ovde mogu biti prikazani i detalji koji potiči iz pojedinih dokumenata (Large Images) ali ja najviše volim da oni budu ograničeni na osnovne podatke. To naravno ne znači da mi sadržaj ovih projekata neće biti dostupan jer je dovoljno da kursor postavim iznad nekog od ovih naziva, da bi se na ekranu odmah pojavio uprošćeni prikaz crteža koji se tu nalazi. Ukoliko želite da se neki od njih trajno zadrži na ovoj listi, jednostavno kliknite na ikonu u obliku čiode i na taj način ga „vežite“ na odgovarajuću poziciju.

Na levoj strani ovog menija se nalaze uobičajene funkcije koje vam omogućavaju da započnete novi crtež (New), otvorite neki od postojećih sadržaja (Open) što podrazumeva pristup eksternim lokacijama (AutoCAD Web & Mobile) i primerima koji su uključeni u instalaciju samog programa. Treća ikonica (Save) služi za čuvanje trenutno aktivnog crteža a Save As vam omogućava da pri tome promenite njegov oblik i lokaciju. Na samom dnu ove liste se nalazi opcija koja služi za konverziju u format koji odgovara nekoj starijoj verziji AutoCAD-a a nju možete iskoristiti ukoliko svoje projekte razmenjujete sa drugim korisnicima.

Ukoliko se ispostavi da oni ne koriste AutoCAD nego neki drugi program, možete iskoristiti opciju Import i kao ulazni podatak preuzeti fajl u PDF, DGN ili nekom drugom formatu. Isti princip važi i u suprotnom pravcu, što znači da svoje crteže možete vrlo lako prebaciti u DWF, PDF, DGN ili bilo koji drugi oblik.

Funkcija Publish vam omogućava da svoje projekte prosledite nekom eksternom servisu i pri tome iskoristite posebne uređaje poput 3D štampača, da ih arhivirate, prebacite u elektronski oblik ili pošaljete Email-om. Takođe postoji mogućnost da „podelite“ određeni prikaz ili kompletan crtež ali će vam za to biti potrebna posebna WEB verzija AutoCAD-a.

Ako pokrenete funkciju Print, bićete u prilici da kreirate fizičku kopiju vašeg crteža (Plot i Batch Plot), proverite kako će ona izgledati (Plot Preview, View Plot and Publish Data) i podesite sve potrebne parametre (Page Setup, 3D Print) itd. Na samom dnu menija se nalaze funkcije koje vam omogućavaju da kreirate ili izaberete neki od postojećih stilova štampe i na taj način ubrzate čitav postupak (Manage Plot Style i Edit Plot Style Tables). Ja se u ovoj lekciji neću baviti ovim funkcijama ali sada bar znate čemu one služe i gde se nalaze.

Stavka Drawing Utilities obuhvata veliki broj funkcija za rad sa DWG fajlovima što znači da možete prikazati njihove karakteristike (Drawing Properties), uporediti različite crteže (Drawing Compare) i podesiti parametre koji se odnose na jedinice (Units) kao i ukloniti nepotrebne elemente (Purge). Ukoliko iz bilo kog razloga naiđete na fajl koji nije čitljiv ili je njegov sadržaj oštećen, kao prvu pomoć možete upotrebiti funkcije Recover i Drawing Recovery Manager i na taj način spasiti bar deo podataka. Ukoliko se ovaj postupak završi uspešno, ne bi bilo loše da primenite i funkciju Audit i na taj način proverite integritet sačuvanih elemenata.

Poslednja opcija iz ovog menija (Close) vam omogućava da zatvorite trenutno aktivni crtež  (Current Drawing) a ako ste istovremeno otvorili više različitih fajlova, isti efekat možete postići i primenom opcije All Documents.

Ako nemate nameru da nastavite sa radom, AutoCAD možete zatvoriti izborom opcije koja se nalazi u donjem desnom uglu ovog menija, a ako pre toga želite da promenite njegove radne parametre, kliknite na stavku Options. Nakon toga će se na ekranu pojaviti novi okvir sa nizom opcija koje se odnose na rad sa fajlovima (Files), podešavanje ekrana (Display), otvaranje i čuvanje projekata (Open and Save Settings) itd. Kao što vidite, u AutoCAD-u postoji veliki broj parametara koje možete prilagoditi svojim potrebama ali na ovom kursu nemamo dovoljno vremena da ih sve objasnimo. Zato ću zatvoriti ovaj okvir jer bih želeo da vam pre nego što dovršim ovu lekciju pokažem i kako se koristi paleta za brzi pristup (Quick Access Toolbar). Ona je smeštena uz samu gornju ivicu ekrana i sadrži funkcije za koje su autori programa smatrali da će vam često biti potrebne. U ovom slučaju to su New, Open, Save i Save As a zatim slede Save to Web & Mobile, Plot, Undo i Redo. Na samom kraju se nalazi opcija koja vam omogućava da delite svoje podatke a to uključuje i tzv. eksterne reference.

U stvari, poslednja stavka u ovom nizu, tj. ona koja je predstavljena malom strelicom vam omogućava da menjate sadržaj ove palete. Dovoljno je da kliknete na nju i iz menija izaberete stavku koja predstavlja odgovarajuću funkciju. Aktivni sadržaji su već jasno obeleženi, pa vam neće biti teško da ih zamenite nekim drugim opcijama. Ja ću iskoristiti priliku da dodam funkciju koja se odnosi na rad sa slojevima (Layer) da bi se nakon toga na vrhu ekrana pojavilo još jedno polje. U njemu se nalaze podaci o svim postojećim slojevima, što znači da će mi oni od sada biti stalno dostupni. Ukoliko smatrate da vam to nije potrebno, jednostavno ponovo otvorite ovu listu i isključite odgovarajuću opciju.

Pridružite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button