U ovom poglavlju ću vam pokazati kako možete da kompletirate svoj projekat i pri tome kao primer iskoristiti fajl pod nazivom Communication.dwg. On sadrži elemente koji su vam poznati iz prethodnih lekcija a ja ću se sada potruditi da ih prikažem u potpuno novom okruženju tj. na listu papira koji ima tačno određeni format i veličinu. Za početak ću na taj list postaviti element koji se obično naziva naslovni blok jer se na njemu nalaze osnovni podaci o samom crtežu.
Pre toga bih želeo da vas podsetim da kao aktivan sloj izaberete onaj pod nazivom Titleblock, proverite da li se nalazite u režimu koji vam omogućava rad sa osnovnim elementima (Model) i da li je trenutno aktivan stil koji je predviđen za naslove čija visina iznosi 15 mm (Title_LAYOUT_15mm). Kao što vidite, on predviđa upotrebu nešto izraženijih slova koja sasvim odgovaraju ovakvoj nameni. Naslovni blok koji nameravam da kreiram će biti vrlo jednostavan sa vrlo malo teksta i bez suvišnih detalja.
Za početak je potrebno da jednim klikom pređem na odeljak koji je predviđen za prezentaciju čitavog crteža. On se nalazi u donjem levom uglu i u ovom primeru nosi naziv ISO A1-Landscape. Kao što vidite, ja sam odlučio da svoj crtež smestim na list čija veličina odgovara A1 formatu. Na žalost, na njemu još uvek nedostaju određeni elementi a to se pre svega odnosi na okvir i odeljak sa pratećim informacijama (Title block).
Pošto se već nalazim na odgovarajućem Layer-u, mogu da u Draw odeljku potražim funkciju za crtanje pravougaonika (Rectangle) i jednim klikom lociram tačku koja se nalazi u gornjem levom uglu crteža. Nakon toga mi neće biti teško da kursor pomerim na suprotnu stranu i kreiram okvir koji je dovoljno udaljen od ivice papira.
Sledeći element koji mi je potreban je naslov, pa ću u tom cilju prvo promeniti aktivan Layer i preći na onaj koji nosi naziv Titletext. Nakon toga mogu da kliknem na ikonu sa slovom A i pokrenem funkciju koja služi za unos jednostavnog teksta (Single Line). Obzirom da je za njegovo poravnanje izabrana opcija Top Center, ja ću pritiskom na desno dugme miša otvoriti pomoćni meni i iz njega izabrati opciju Justify da bih zatim bio u prilici da odredim početnu tačku budućeg naslova (Left). Za to je potrebno da kursor postavim na željenu poziciju i pritisnem levo dugme a AutoCAD će automatski preći na sledeći korak koji podrazumeva unos ugla pod kojim će biti postavljen budući tekst. Ja bih želeo da on bude potpuno horizontalan pa ću sa Enter potvrditi ponuđeni ugao od 0 stepeni i na taj način dovršiti unos svih parametara. Sada treba još samo da unesem odgovarajući sadržaj npr. New Office Layout a program će se postarati da njegova visina bude tačno 15 mm. Ja sam slučajno pritisnuo taster Caps Lock pa ću se vratiti jedan korak unazad i ispraviti ovu grešku. Da bi ovaj naslov bio kompletan, treba još samo da dodam kako je ovde prikazana osnova prizemlja (Ground Floor) i sa dva pritiska na Enter dovršim ovu operaciju.
Pošto na ovom listu postoji još mnogo slobodnog prostora, ja ću iskoristiti priliku da na njega dodam još jedan crtež. U tom cilju ću prvo iz ove liste izabrati sloj pod nazivom Viewports, jer bih želeo da novi sadržaj bude nezavistan od ostalih elemenata. Osim toga, ne bi bilo loše da linije koje predstavljaju okvire oko crteža ne budu vidljive na papiru a to se može postići promenom odgovarajućeg parametra. Da bih vam pokazao o čemu se zapravo radi, ja ću pokrenuti funkciju Layer Management i odmah povećati ovaj okvir. Nakon toga je potrebno da proširim kolonu u kojoj su prikazani nazivi pojedinih slojeva i na listi potražim stavku koja se odnosi na okvire (Viewports). Kao što vidite, ovaj Layer je trenutno aktivan ali se pored ikonice koja predstavlja štampač nalazi oznaka u obliku znaka za zabranu ulaska (No Entry). To znači da sadržaj ovog Layer-a neće biti prosleđen štampaču a ako vam to ne odgovara, jednostavno kliknite na odgovarajuću ikonu i isključite ovo ograničenje. Ja ću ponoviti isti postupak, jer bih želeo da zabrana ostane aktivna i jednim potezom zatvoriti ovaj okvir.
Pošto ova promena nije uticala na izbor trenutno aktivnog Layer-a, mogu da otvorim segment trake sa alatkama na kome se nalaze funkcije za uređivanje sadržaja (Layout) i u Layout Viewport odeljku potražim funkciju koja služi za kreiranje pravougaonih okvira (Rectangular). Nakon toga treba još samo da sa dva klika odredim položaj i veličinu budućeg segmenta a u njemu će se automatski pojaviti kompletna osnova. Njena razmera će biti automatski usklađena sa prostorom koji sam maločas izabrao a u jednoj od narednih lekcija ću vam pokazati kako se to može promeniti. Istovremeno ću prilagoditi i veličinu kotnih linija i na taj način čitav prikaz uskladiti sa trenutnim potrebama. Na kraju treba još samo da se vratim na normalni radni režim i na taj način dovršim ovu lekciju.