Podešavanjem polja u tabeli koja odgovaraju drugim tabelama unutar naše baze podataka, možemo koristiti vrednosti druge tabele pre nego da ih pamtimo ili da ih tražimo. Ovo je zaista dobra karakteristika jer uvećava korisnost baze podataka. Već smo upoznali Lookup Wizard, ali sada ćemo naučiti kako da kreiramo listu traženja, koja prikazuje vrednosti iz postojeće tabele ili upita.
Otvorićemo bazu podataka kompanije XYZ da bi bolje upoznali ovu mogućnost.
U File meniju birajmo opciju Open. Zatim otvorimo C: drajv i dva puta kliknermo na Learning Files folder. Označimo fajl XYZ kompanije i kliknemo na Open. Kliknemo Database ikonu da otvorimo taj dijalog. Zatim kliknimo na Tables predmet u Objects Bar-u, i dva puta kliknimo na Invoices tabelu. Kao i do sada, Customer ID polje koristi listu brojeva podataka, što znači da mi, u stvari, treba da izuzetno dobro poznajemo ovo polje kako bi uneli informacije u njega. Umesto toga, možemo povezati ovo polje sa tabelom klijenata, kako bi napravili lakši izbor koristeći imena.
Zbog toga treba da se prebacimo na Design View ove tabele klikom na odgovarajući prekidač u tulbaru, koja se nalazi prvi sleva. Da bi ispravili karakteristike za Customer ID podatke u tabeli, kliknemo na ćeliju koja je pored polja Customer ID, a ta ćelija je podešena kao broj.
Sada kliknemo na Lookup Tab u Field Properties okviru. Okvir je podešen na Text Box, zato kliknimo i birajmo Combo box opciju iz padajućeg menija. Sada kliknemo u Row source okvir da izaberemo odakle će stizati podaci. Klikom na padajući meni, dobijamo listu tabela za izbor, zato birajmo Customers tabelu. U Bound Column polju, ostavićemo vrednost 1.
Da bi prikazali ime i prezime klijenta, Column Count opciju podesimo na 3. Da prikažemo naslove za polja, mogli bi ukucati Yes u Column Heads okvir, ali neka ostane opcija No.
Sada treba da podesimo veličinu polja, zato u okvir Column Widths kucamo: .2, .5, .5.
Da bi videli kako sve ovo utiče na tabelu, kliknemo Save ikonu a zatim kliknemo prekidač da se vratimo u Datasheet View tabele.
Sada kliknimo u prvi red Customer ID polja. Ako kliknemo na padajući meni, vidimo i identifikaciju i ime i prezime klijenta. Zatvorimo tabelu i vratimo se dijalogu baze podataka.
Uvod u baze podataka
0/4
Rad sa Access-om
0/4
Rad sa izveštajima
0/7
Rad sa tabelama
0/6
Rad sa formularima
0/5
Definisanje odnosa (relacija)
0/6
Kreiranje i modifikovanje tabela
0/6
Kreiranje formulara
0/5
Tipovi upita
0/6
Rad sa listama
0/7
Produkcija izveštaja
0/8
Integracija
0/3
Operacije na WEB-u
0/4
Korišćenje alatki
0/6
Kreiranje aplikacija
0/2
Sadržaj lekcije
Pridružite se razgovoru