Izoštravanje slike je korak koji morate sačuvati za sam kraj tj. kada završite sa svim ostalim intervencijama. U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se to radi.
Za početak je potrebno da spojim sve vidljive slojeve pa ću u tom cilju selektovati sadržaj koji se nalazi na vrhu ovog odeljka i pritisnuti tastere Shift, Option, Command i E. Ukoliko koristite Windows potrebno je iskoristite tastere Shift, Option, Control i E i na taj način postignete odgovarajući efekat. Nakon toga mogu da naziv Layer-a promenim u Sharpen i upotrebim jedan od mojim omiljenih filtera – Smart Sharpen. Zato ću otvoriti Filter meni, izabrati stavku Sharpen i konačno pokrenuti pomenutu funkciju. Ona mi omogućava da izoštravanje izvršim na najbolji način ali je pre toga neophodno da ostatak slike prikažem u pravoj veličini što znači da parametar Zoom mora da bude podešen na 100%.
Prva stvar koju bih želeo da podesim se nalazi u odeljku koji je skriven iza opcije Shadows/Highlights pa ću kliknuti na ovu strelicu i prikazati dodatne parametre. Da bi vam bilo jasnije čemu oni služe, ja ću sve klizače pomeriti skroz na levo a onaj koji se nalazi u samom vrhu (Amount) postaviti na maksimum. Ako nakon toga pažljivo pogledam šta sam postigao, mogu da dođem do zaključka kako sam samo povećao kontrast između tamnih i svetlih detalja a to će za posledicu neizbežno imati i pojavu tzv. oreol efekta. Da bih vam pokazao kako to izgleda, ja ću pritiskom na taster P isključiti funkciju Preview i prikazati originalnu sliku, pa ćete i sami biti u prilici da se uverite kako se oko dlačica ispod donjeg kapka pojavljuju svetle površine. Upravo su ovakve pojave tipične za efekat koji sam maločas pomenuo a sve ovo znači da sam preterao sa izoštravanjem slike. Ovaj problem se obično javlja u područjima koja obiluju detaljima ali se on može smanjiti kroz ublažavanje senki i svetlih delova. Upravo iz tog razloga ću povećati parametre Fade Amount i Tonal Width i to za oba područja (Shadows i Highlights) a to će se automatski odraziti na kvalitet izoštrene slike. Ukoliko se vratim na prethodno stanje, efekat oreola će biti posebno izražen na svetlijim područjima kao što su ivica donjeg kapka i deo koji se nalazi neposredno ispod trepavice. Zato ću ponovo povećati pomenute parametre i vratiti klizač kojim se određuje intenzitet izoštravanje (Amount). On je trenutno podešen na maksimum što nikako ne predstavlja realno rešenje, pa ću se potruditi da ga svedem na odgovarajuću meru što znači da ovaj parametar treba da bude negde između 125 i 140%.
Sledeći parametar, Radius ne bi trebalo bude veći od 1,1 piksela a u suštini je najbolje da ga ostavite na jedinici (1.0). Samo u ekstremnim slučajevima, kada želite da nešto bude zaista izoštreno, možete ga postaviti na 1,2 ali vam više od toga ne bih preporučio. Pošto sam prethodno već značajno umanjio osnovni stepen oštrine (sa 500 na 125%), istu stvar mogu da uradim i za parametre koji utiču na pojavu oreola a ako na trenutak prikažem početno stanje, videćete da sam postigao značajan napredak. Ja sam sve ovo radio sa dvostrukim uvećanjem, pa ću se vratiti na normalni prikaz i proveriti kako se primenjeni filter ponaša u ovom režimu. Ukoliko ste i vi zadovoljni onim što trenutno vidite na svom ekranu, ne bi bilo loše da sačuvate sve ove parametre i napravite šablon (Preset), koji će vam omogućiti da na isti način izoštrite još neku fotografiju.
Osim toga, ukoliko imate problem sa zamućenjem koje potiče od samog objektiva (Lens Blur) ili je posledica nekog naglog pokreta (Motion Blur) njih možete rešiti primenom odgovarajuće opcije iz Remove menija. Ja ću iskoristiti priliku da umesto Gausian Blur izaberem Lens Blur a to će doprineti da ova fotografija postane još kvalitetnija. Da bi sve bilo baš onako kako treba, mogu još samo da još malo smanjim intenzitet izoštravanja i time dovršim ovaj postupak.
Ako prikažem kompletnu fotografiju videćete kako su poboljšanja koja sam u međuvremenu uneo uticala na njen ukupni izgled. Ona sada izgleda zaista lepo i to u bilo kojoj razmeri što znači da sam uspešno obavio još jedan zadatak.