U prethodnom poglavlju ste naučili šta je tehnika frekventne separacije i kako se ona može iskoristiti za ispravljanje nedostataka na koži. U ovoj lekciji ću se potruditi da još malo „produbim“ njen prikaz a to se može postići dodatnim „otvaranjem“ svetlih područja i potamnjivanjem onih delova koji se već nalaze u senci.
Pošto sam već otvorio odgovarajući primer, mogu da uklonim slojeve na kojima se nalaze rezultati frekventne separacije i kreiram novi sloj za podešavanje (Adjustment Layer). Pošto će mi on poslužiti za promenu boje i zasićenja (Hue/Saturation), mogu da mu promenim ime u Highlights i odmah selektujem one najsvetlije zone. To se može postići izborom funkcije Color Range iz Select menija, jer će mu u tom slučaju odmah biti dostupna opcija Highlights koja će mi pomoći da automatski izdvojim odgovarajuće površine. Sigurno ste primetili da između Preview okvira i same slike postoje relativno velika razlika, ali imajte na umu da pravo stanje predstavlja ono što se nalazi u pozadini a ne u okviru sa parametrima.
Funkcija Color Range vam omogućava da precizno prikažete osvetljenost svakog elementa i to od onih najtamnijih do najsvetlijih a ovaj klizač vam omogućava da odredite koliko tih svetlijih područja treba uključiti u selekciju. Ja ću ga pomeriti još malo udesno jer bih želeo da izdvojim samo najsvelije površine. Pre nego što dovršim ovu selekciju, želeo bih da malo povećam i parametar koji se odnosi na zamućenost (Fuzziness) i na taj način izbegnem oštre ivice. Pošto sam zadovoljan kako je sve ovo ispalo, mogu da kliknem na OK i proverim šta sam postigao.
Pošto mi je u ovom trenutku potrebna samo maska, ja ću kliknuti na odgovarajuće polje i zatim izvrnuti kompletnu selekciju. To se može postići primenom funkcije Inverse ili pritiskom na tastere Command ili Control i I. Ja ću nakon toga iz Edit menija pokrenuti funkciju Fill i izabrano područje popuniti crnom bojom. Pošto mi trenutna selekcija više nije potrebna, mogu da je poništim pritiskom na tastere Command ili Control i D i zatim uz držanje Option tastera kliknem na samu masku. To će za posledicu imati njeno prikazivanje na ekranu pa ću još jednom moći da se uverim kako ona obuhvata samo najsvetlije delove kože.
Sa druge strane, pošto bih želeo da ova promena obuhvati samo određenu površinu, ja ću pokrenuti alatku Lasso i pažljivo obuhvatati sve osim samog lica. Nakon toga mi neće biti teško da ponovo primenim funkciju Fill i konačno dobijem upravo onakvu masku kakva mi je potrebna.
Čim poništim selekciju, biću u prilici da još jednim klikom (uz držanje Option tastera), uklonim masku i ponovo prikažem čitavu fotografiju. Ukoliko nakon toga režim mešanja iz Normal promenim u Screen, čitavo lice će postati nešto svetlije a to sam upravo i želeo da postignem. Da bi ovaj efekat bio još prirodniji, ja ću u Properties odeljku potražiti parametar koji se odnosi na omekšavanje ivica (Feather) a pošto je kod mene i dalje selektovana sama maska, njegovim povećanjem se mogu postići znatno blaži prelazi. Kao što i sami možete da se uverite, sada je ovo lice postalo znatno sjajnije i to upravo na površinama koje su u i originalu bile najsvetlije.
U drugom delu lekcije ću se potruditi na dodatno potamnim one delove lica koji se inače nalaze u senci i na taj način postignem efekat dubine. To podrazumeva kreiranje još jednog sloja za podešavanje boje i zasićenja a čim ga selektujem biću u prilici da pokrenem funkciju Color Range i ovoga puta umesto opcije Highlights izabrati Midtones. To će mi omogućiti da automatski selektujem sve tamnije površine tj. one koje se nalaze u sredini čitavog raspona a mene najviše zanimaju zone koje okružuju samo lice kao i one koje se nalaze oko očiju, nosa i usana. Pošto sam zadovoljan ovakvim izborom, mogu da potvrdim trenutno aktivne parametre i sa OK zatvorim ovaj okvir. Pošto mi je za dalji rad potreban suprotan deo slike, ja ću pritisnuti tastere Shift, Command ili Control i I i ovako izabranu površinu popuniti crnom bojom. Ako nakon toga poništim selekciju i uz držanje Option tastera prikažem čitavu masku, videćete da je sve ispalo baš onako kao što sam očekivao.
Pre nego što nastavim dalje, ja ću ovaj sloj preimenovati u Shadows i zatim režim mešanja promeniti u Multiply. Na žalost, primena ovog režima za posledicu često ima preterano zasićenje bojom pa vam preporučujem da parametar Saturation smanjite za 50%. Ja ću na kraju selektovati samu masku i povećanjem parametra Feather ublažiti prelaze između svetlih i tamnih segmenata.
Pre nego što dovršim ovu lekciju, želeo bih da vas podsetim kako sam došao do ovakvih rezultata. Prvo sam naglasio najsvetlije površine a zatim istu stvar ponovio za one tamnije delove da bih na kraju bio u prilici da selektujem oba sloja za podešavanje i da ih smestim u posebnu grupu. To sam postigao pritiskom na tastere Command ili Control i G da bih na kraju uneo i odgovarajući naziv.
Na kraju mi preostaje još samo da ovoj grupi dodelim odgovarajuću masku, pa ću u tom cilju uz držanje Option ili Alt tastera kliknuti na ikonicu Add Layer Mask. Čim se na ekranu pojavi nova maska neće mi biti teško da pokrenem funkciju za farbanje (Brush Tool) i još malo doteram pojedine detalje. Ako vam se učini da su oni postali prenaglašeni, možete se vratiti na sloj sa najsvetlijim segmentima i promenom parametra Opacity povećati njegovu providnost. Ako isti postupak primenim i na sloj sa senkama, trebalo bi da dobijem potpuno prirodne prelaze. Ako se sada vratim na originalni sadržaj i uporedim ga sa onim što sam u međuvremenu promenio, videćete da postoje velike razlike i da čitava fotografija izgleda mnogo uglađenije.