Photoshop retuširanje portreta

Pre nego što počnem sa retuširanjem neke slike, ja se obično pozabavim čišćenjem kože i uklanjanjem većih mrlja. To su najčešće elementi koji predstavljaju veliku smetnju jer nisu karakteristični za lice niti prirodnu kožu.

U prethodnoj lekciji sve imali priliku da vidite kako sam uredio svoje radno okruženje a to znači da sam prvo prešao u režim za rad sa fotografijama (Photography) i zatim napravio nekoliko izmena. To se pre svega odnosi na dodavanje okvira koji služe za prikazivanje karakteristika i akcija (Properties i Actions) kao i prebacivanje odeljka sa opcijama za podešavanje (Adjustments). Na kraju sam povećao prostor u kome su prikazani slojevi (Layers), jer mi se čini da tu trenutno nema dovoljno mesta za sve buduće sadržaje.

Pre nego što pređem na nešto konkretnije, želeo bih da vam pokažem kako je ova fotografija izgledala pre bilo kakve intervencije i šta se na njoj promenio. Kao što vidite, ja sam uspešno očistio površinu lica, naglasio oči, promenio boju usna tako da se ona sada slaže za garderobom i uklonio neke mrlje a da to ne ugrozi prirodne pege koje su sastavni deo ove ličnosti. Pošto sada znate šta nas čeka, vreme je da se bacimo na posao.

Prva stvar koju moram da uradim je uklanjanje mrlja, pa ću u tom cilju kreirati novi sloj a to se može postići izborom ikonice koja se nalazi na samom dnu ove paleta. Lako ćete je prepoznati po tome što je na njoj prikazan znak plus (+) a čim se na listi pojavi novi sloj, neće mi biti teško da dvostrukim klikom na njegov podrazumevani naziv (u ovom slučaju Layer 5) pređem u režim koji mi omogućava da mu promenim ime. Pošto će ovaj sloj biti iskorišćen za uklanjanje mrlja, ja ću mu dodeliti odgovarajući naziv (Blemishes) i sa Enter dovršiti ovaj postupak.

Sada je vreme da izaberem odgovarajući alat a ja ću za početak primeniti tzv. četkicu za isceljivanje (Healing Brush Tool) i iskoristiti priliku da podesim prateće parametre. Oni se nalaze iznad radne površine na tzv. traci sa opcijama (Option Bar), a bez obzira što postoji mogućnost da jednostavno nastavite rad i iskoristite podrazumevane parametre, ja vam savetujem da ih ipak prilagodite trenutnim potrebama i na taj način izbegnete nepotrebne komplikacije. Da bih vam pokazao o čemu se zapravo radi, ja ću uveličati ovo područje i prvo izborom ove strelice prikazati odeljak sa opcijama koje se odnose na veličinu četkice i njenu mekoću. Ukoliko ste zadovoljni trenutnim podešavanjem, možete preći na izbor režima u kome će biti primenjena ova alatka a pošto ja nameravam da je iskoristim za čišćenje kose, zadržaću se u tzv. normalnom režimu (Normal). Za neke druge potrebe, kao što je npr. uređivanje kose je potrebno izabrati nešto drugačiji režim rada, ali ću ovu temu ostaviti za neku drugu lekciju.

Takođe ne bi bilo loše da opcija za poravnanje (Aligned) bude uključena, jer će vam to omogućiti da referentna tačka uvek prati ono na čemu trenutno radite. Ovo će vam biti jasnije za nekoliko minuta a ja ću odmah preći na sledeću opciju – Use Legacy i pobrinuti se da ona ostane isključena. Što se tiče trenutno korišćenog uzorka (Sample) on bi trebalo da bude podešen na trenutno i ispod (Current & Below) jer bi u slučaju da se koristi samo trenutno aktivni sloj (Current Layer) moglo doći do problema koji proističu iz činjenice da je on kod mene potpuno prazan. To znači da nije moguće selektovati nepostojeći sadržaj i očekivati od Photoshop-a da izvrši odgovarajuću korekciju. Zato ću se postarati da ova opcija bude podešena na Current & Below i preći na sledeći parametar.

Sledeća opcija koju moram da podesim se odnosi na tzv. difuziju. Ako ste njenu vrednost podesili na 1 i ne uspevate da dobijete zadovoljavajuće rezultate, pomerite ovaj klizač skroz u desno i pokušajte sa njenom maksimalnom vrednošću. Ja ću se ipak vratiti na osnovno podešavanje jer ne bih želeo da preteram sa mešanjem boja u nekoj fiksnoj oblasti. U stvari, konačna vrednost ovog parametra zavisi od toga koliko želite da se nakon uklanjanja mrlje uklopite sa okolnim detaljima. Sve to ima veze sa gradijentima i šumom, a ja smatram da se najbolji rezultati pri radu sa kožom mogu ostvariti primenom niskog stepena difuzije.  

Pošto sam na ovaj način podesio sve potrebne parametre, mogu da se bacim na posao i konačno upotrebim alatku za isceljivanje. Pre toga ću još malo uveličati odgovarajući detalj, da bih bio u prilici da izaberem tzv. tačku uzorka (Sample Point). To se može postići držanjem Option ili Alt tastera pri čemu će kursor dobiti izgled nišana pa sada treba još samo da ga postavim na detalj koji predstavlja odgovarajuću strukturu kože i pritisnem bilo koji taster. Ako nakon toga „ofarbam“ ovu mrlju ona će automatski nestati sa ekrana. Na isti način mogu da uklonim i drugu nepravilnost a Photoshop će referentnu oblast automatski prebaciti na odgovarajući deo slike. To u ovom slučaju znači da će krstić koji označava mesto uzorka ostati pozicioniran malo ulevo i iznad mesta koje se trenutno obrađuje. Ovo je direktna posledica moje odluke da uključim opciju za praćenje (Aligned) jer bi u suprotnom slučaju izbor referentne oblasti ostao fiksan a to mi ne bi donelo željene rezultate. Da bih vam to i dokazao, ja ću promeniti podešavanje, za referencu izabrati oblast koja se nalazi u blizini nozdrve i zatim pokušati da ispravim neke nedostatke. Kao što vidite, to neće izgledati nimalo lepo. jer će se na tim mestima pojaviti detalj koji ne odgovara stvarnom stanju.

Ja ću poništiti ove promene, uključiti opciju za praćenje i nastaviti sa uklanjanjem mrlja. Pri tome ću se potruditi da zadržim sve prirodne pege jer one predstavljaju odraz ličnosti ali bi bilo dobro da pronađem one nepravilnosti koje zaista narušavaju ukupan izgled. Dakle, potrebno je da prvo uzmem odgovarajući uzorak a zatim „ofarbam“ mesto na kom se nalazi mrlja, da bih na kraju postigao željeni efekat.

Ja ću se ovom prilikom ograničiti na područje oko brade, jer bih želeo da vam pokažem kako možete da iskoristite još neke od alatki koje su vam na raspolaganju, ali ću u svakom slučaju iskoristiti priliku da vam pokažem kako je čitava slika izgledala pre bilo kakve intervencije i šta sam u međuvremenu postigao.

0% Završeno
Call Now Button