U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se generiše novi projekat. Ja sam već otvorio novi dokument a trenutna rezolucija slike iznosi 2048 x 2048 piksela. To znači da na raspolaganju imam jednu kvadratnu površinu koja će mi omogućiti da sa lakoćom kreiram željene sadržaje.
Kao što vidite, u dnu ekrana se nalazi kontekstualna traka zadataka a ako ona kod vas nije vidljiva, otvorite Window meni i izaberite opciju Contextual Task Bar. Ja ću iskoristiti priliku da jednim klikom pokrenem funkciju Generate Image da bi se na ekranu pojavio novi okvir koji obuhvata sve kontrole koje su mi potrebne za kreiranje nove slike. Kao što vidite, on obuhvata i veliki broj obrazaca (Prompt inspiration) a pošto se oni stalo menjaju, ja ću iskoristiti priliku da izborom sličice na kojoj je prikazan svetionik proučim opis koji je korišćen za njeno generisanje. U njemu se pominje stari svetionik koji još uvek funkcioniše sa dramatičnim talasima koji se razbijaju o obalu i galebovi koji lete preko neba. Sve ovo će biti naslikano na višeslojnom papiru (Layered Paper) što znači da je ovde određen i materijal koji treba koristiti. Sledeći parametar – Content type, mi omogućava da još preciznije odredim tip budućeg sadržaja a pošto je ovde izabrana opcija Art, to znači da je u pitanju umetnička slika. Ako na trenutak pređem na dodatne efekte, videćete da je izabrana opcija koja se odnosi na upotrebu višeslojnog papira pa mogu da kliknem na dugme sa napisom Generate i sačekam da ovo uputstvo stigne do servera koji će pripremiti tri različite slike. Sve ovo se dešava u realnom vremenu, što znači da je potrebno svega nekoliko sekundi da bi se na ekranu pojavio prvi predlog koji po mom mišljenu izgleda sasvim korektno. Na njemu se zaista vidi stari svetionik a ni talasi uopšte ne izgledaju loše!
Da bih prikazao sledeće rešenje, ja ću kursor pomeriti do Variations odeljaka i jednostavno kliknuti na drugu sličicu koja sadrži nešto drugačije rešenje mada sam isti rezultat moga da postignem i izborom ove male strelice koja se nalazi na kontekstualnoj traci u dnu ekrana. Treća varijanta me podseća na tradicionalnu japansku umetnost a sve ovo znači da sada imam dobru osnovu za dalji rad. Ja ću umesto toga pritiskom na taster Delete ukloniti sve predloge i pokušati da ponovim čitav postupak.
Ako u tom cilju ponovo prikažem okvir sa predlozima, primetićete da se njegov sadržaj promenio pa ću iskoristiti priliku da kreiram nešto sasvim drugačije, npr. enterijer neke prostorije. Čim kliknem na odgovarajući obrazac, sa leve strane će se pojaviti njegov opis u kome se pominju soba i pod u boji lavande. Sledeći parametar ovu sliku definiše kao fotografiju (Photo) a od dodatnih efekata su prisutni oni koji služe za ulepšavanje (Beautiful i Divine). Pošto je sve ovo samo proba, ja ću zadržati sve pomenute parametre i izborom dugmeta Generate pokrenuti kreiranje odgovarajućih predloga. Nakon svega nekoliko sekundi na ekranu će se pojaviti prva slika a u ovom slučaju se radi o pogledu na polje lavande što znatno odstupa od mog zahteva. Drugi predlog je malo konkretniji, mada se i ovde radi o očiglednoj grešci, jer nisam tražio drveni pod sa žbunovima lavande nego je trebalo da njegova površina ima tačno određenu boju. Na žalost, ni treći predlog nije ni blizu onoga što sam očekivao a sve ovo potvrđuje da veštačka inteligencija nije nepogrešiva i da ponekad nije lako doći do adekvatnog rešenja. Zato ću opet obrisati sva tri predloga i pokušati sa nešto drugačijim instrukcijama.
Ovoga puta ću se opredeliti za sadržaj koji predstavlja kamp prikolicu u pustinji a pošto su za njegovo generisanje predviđena čak četiri dodatna efekta ne bi trebalo da bude posebnih problema. Ja ću odmah pokrenuti funkciju Generate i sačekati da se na ekranu pojavi prvi predlog koji već na prvi pogled mnogo obećava. U pitanju je skoro linijski crtež koji sadrži mnogo zanimljivih detalja a isto važi za ostale predloge. Sa druge strane, nisam siguran da u pustinjski ambijent spadaju i planinski vrhovi pokriveni snegom mada moram da priznam da ovi kaktusi deluju vrlo ubedljivo.
Ja ću se zato zadržati na drugom predlogu jer mi se čini da je on vrlo blizu onoga što sam nameravao da postignem i kliknuti na malu ikonicu sa tri tačke koja se nalazi u njegovom gornjem desnom uglu. Nakon toga treba još samo da izborom opcije Generate similar ponovim čitav postupak i ovu varijantu iskoristim kao novi obrazac. Čim se na ekranu pojave nova rešenja, biću u prilici da povećam površinu ovog odeljka i sagledam sve varijacije. Sada mogu da izaberem onu koja mi najviše odgovara a ostale uklonim jednostavnim izborom ikonice u obliku kante za otpatke. Naravno, u bilo kom trenutku možete da se predomislite, uklonite čitav sloj i počnete sve ispočetka.
Pre nego što dovršim ovu lekciju, ja ću pokušati da generišem još jednu sliku a čim se na ekranu pojave novi predlozi izabraću nešto sasvim jednostavno poput ove žute patkice. Ako proverim prateće parametre, primetićete da je od efekata izabran onaj koji omogućava generisanje zamišljenog sadržaja (Fantasy) pa mi ne preostaje ništa drugo nego da izborom dugmeta Generate pokrenem čitav postupak. Kao što vidite, sva tri predloga izgledaju vrlo zanimljivo mada i ovde postoji prostor za određeno poboljšanje. Ja se time neću baviti, jer bih želeo da i vama pružim šansu da primenite upravo stečeno znanje i generišete svoju prvu sliku koja je zasnovana na veštačkoj inteligenciji.