Sadržaj kursa
ECDL Osnove Interneta
Sadržaj lekcije

Dobar dan i dobro došli na multimedijalni kurs Interneta. Moje ime je Radosav Matić i biću vaš profesor tokom ovog virtuelnog kursa. Tokom narednih 11 poglavlja pozabavićemo se Internetom koristeći programe koje nam nudi Windows.
Za početak ćemo se osvrnuti na par osnovnih termina koje ćemo tokom kursa koristiti. Ukoliko niste apsolutni početnik u ovoj oblasti i ukoliko su vam termini koji se pojavljuju u naslovima narednih nekoliko lekcija poznati slobodno ih preskočite. U svakom slučaju ovo je samo uvod i svaki od ovih termina će biti detaljnije razjašnjen u narednim segmentima kursa.
Pogledajmo prvo šta je uopšte Internet. Taj pojam predstavlja veliku, svetsku, mrežu računarskih mreža. Znači, Internet strukturalno treba posmatrati kao ogromno stablo sa velikim brojem grana koje se opet granaju na podgrane i tako dalje do najsitnijih listova koji bi se mogli posmatrati kao pojedinačni računari.
Osnovni projekat, sličan Internetu, započelo je američko ministarstvo odbrane u cilju da poveže neke svoje ispostave. U kasnijim 60. godinama 20. veka napravili su projekat povezivanja univerziteta širom Amerike koja su radila istraživanja za vojsku u jedinstvenu mrežu. Tako je nastao projekat ARPANET (advanced research project agency network). Narednih 10 godina na tom projektu u ARPANET je bilo povezano nekoliko vodećih univerziteta širom Amerike koji su uspešno razmenjivali podatke između sebe. Preokret u globalizaciji ove mreže je napravljen 1983. godine kada je odvojen vojni ogranak ove mreže MILNET i time napravljen prostor za njenu komercijalnu upotrebu. Po odvajanju MILNET-a ostatak ARPANET-a menja ime u Internet i počinje da poprima oblik koji ima danas.
Ostavimo po strani istoriju i obratimo pažnju na par osnovnih pojmova. (World Wide Web) WWW nije isto što i Internet. Na Internetu, toj velikoj, svetskoj mreži računara postoje različiti servisi kojima možete pristupati. Jedan od njih je World Wide Web servis. Pored WWW-a kao servis na Internetu egzistira i E-mail (servis elektronske pošte), News (diskusione grupe), FTP (servis razmena datoteka), Telnet (pristup udaljenim računarima), i tako dalje… Sve ove servise treba posmatrati kao njegove delove a ne kao njegove konkurente.
Ako smo savladali šta je uopšte Internet i videli neke detalje iz njegove istorije možemo nastaviti dalje i upoznati se sa nekim od njegovih servisa.

Pridružite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button