ECDL Korišćenje računara
Sadržaj lekcije

U ovoj lekciji ću vam pokazati kako se možete povezati na Internet. Na sreću, procedura je vrlo jednostavna, bez obzira na to da li za povezivanje koristite običan modem ili neki savremeniji uređaj.
Za početak ću kliknuti na Start dugme i odmah preći na Control Panel. Između ostalih, ovde se nalazi i stavka Network and Internet Connections, na koju treba kliknuti da bi se na ekranu konačno pojavile opcije za rad sa mrežom. Prva od njih služi za uspostavljanje veze sa Internetom, druga za povezivanje vašeg kućnog računara sa lokalnom mrežom firme u kojoj radite, a treća za upravljanje manjim mrežama koje ne obuhvataju više od desetak računara. Dve opcije koje se nalaze u dnu okvira, služe za podešavanje parametara Internet konekcije i lokalne mreže.
Pre nego što nastavim sa pričom o povezivanju, želim da vam napomenem da u Windows-u XP možete podesiti parametre koji se odnose na više različitih uređaja. Drugim rečima, ako na svom računaru imate npr. klasičan modem i DSL ruter, možete unapred pripremiti sve što je potrebno za njihovu upotrebu. Naravno, Windows vam neće dozvoliti da istovremeno koristite oba uređaja, ali ćete bar imati mogućnost izbora.
U svakom slučaju, za podešavanje parametara je potrebno da izaberete opciju Set up or change your Internet connection. Nakon toga možete kliknuti na dugme Setup i pokrenuti funkciju koja se naziva New Connection Wizard. To je jedan od onih “čarobnjaka”, koji će vas u nekoliko koraka provesti kroz čitavu proceduru. Prvi od njih se svodi na izbor tipa konekcije koju želite da ostvarite. To znači da se možete povezati sa Internetom (Connect to the Internet), lokalnom mrežom vaše firme (Connect to the network at my workplace), uspostaviti manju mrežu ravnopravnih računara (Set up a home or small office network) ili iskoristiti neki od specijalnih uređaja kao što su serijski, paralelni ili infracrveni portovi (Set up an advanced connection). Obzirom da je već izabrana opcija za povezivanje sa Internetom, ja ću kliknuti na dugme Next i preći na sledeći korak. Parametri Internet konekcije se mogu postaviti na nekoliko načina. Ako želite da to uradite automatski, kliknite na prvu opciju. Ona vam omogućava da jednostavnim izborom sa liste, Windows-u stavite do znanja ko je vaš Internet provajder. Ipak, može se dogoditi da vaš provajder nema poseban ugovor sa Microsoft-om pa da zato nije ni uključen u ovaj spisak. U tom slučaju vam ne preostaje ništa drugo, nego da kliknete na drugu opciju i sve potrebne parametre unesete ručno. Iako vam to na prvi pogled može izgledati komplikovano, u suštini se sve svodi na unos telefonskog broja, vašeg korisničkog imena i šifre. Doduše, postoji i treća mogućnost, ali sumnjam da ćete biti u prilici da je iskoristite. Naime, ona podrazumeva da ste od svog Internet provajdera dobili CD-ROM sa programom koji će automatski omogućiti uspostavljanje veze. Pošto to najverovatnije nije slučaj, selektujte drugu opciju i pređite na sledeći korak. Ako na raspolaganju imate klasičan modem, znači da možete uspostaviti samo tzv. Dial-up vezu. Ovaj tip konekcije je karakterističan po tome što se uspostavlja po potrebi i traje onoliko koliko vi to želite. Sa druge strane, ako koristite kablovski model ili DSL liniju, vaša veza će biti stalna, mada se može desiti da za pristup ipak bude potrebna određena šifra. Treća mogućnost se odnosi na pristup Internetu kroz lokalnu mrežu vaše firme. U tom slučaju, sve zavisi od prava koje vam je dodelio sistem administrator ili neko drugo lice zaduženo za održavanje vaše mreže.
Iako ja na svom računaru nemam klasičan modem, već Internetu pristupam preko posebnog servera, ja ću izabrati prvu opciju i kliknuti na dugme Next. Sada je potrebno da unesete naziv konekcije. Obzirom da će on biti upotrebljen samo kao tekst koji prati opciju na koju treba kliknuti da bi se uspostavila veza, možete upisati bilo šta. Sledeći parametar je mnogo značajniji. Naime, radi se broju telefona koji treba okrenuti da bi se povezali sa vašim Internet provajderom. Ako koristite neki od javnih Internet servisa, čije se plaćanje vrši preko telefonskog računa, obavezno unesite i pozivni broj npr. 041. U sledećem koraku Windows od vas očekuje da unesete sledeće parametre: korisničko ime (User name) i šifru (Password). Oba podatka bi trebalo da dobijete od svog provajdera. Pošto će se tekst koji predstavlja šifru na ekranu pojaviti kao niz tačkica, neophodno je da ga unesete još jednom, da bi se izbegla eventualna greška u kucanju.
Ako želite da ova veza bude na raspolaganju i drugim osobama koje koriste vaš računar, uključite prvu od ove tri opcije. Pošto za pristup Internetu već koristim lokalnu mrežu, ja ću isključiti drugu opciju. Sa druge strane, ako je ovo vaša primarna veza, nije loše da ona bude uključena. Pre nego što vam objasnim čemu služi poslednja opcija, moram da napomenem da Windows XP ima mogućnost da vas zaštiti od tzv. “hakera” koji bi eventualno mogli da ugroze vaše podatke. U tu svrhu se koristi posebna funkcija pod nazivom Firewall. Ako isključite ovu opciju, Windows vas više neće štititi, a to znači da ste postali relativno laka meta.
Poslednji korak u podešavanju nove Internet konekcije, je u stvari pregled njenih osnovnih parametara. Ako želite da se na vašem Desktop-u pojavi prečica za njeno aktiviranje, kliknite na ovu opciju. Ovim je moj posao završen, pa mogu da se vratim na Desktop i pogledam šta sam postigao. Kao što vidite, na ekranu se pojavila nova prečica. To što je ona precrtana crvenom bojom, znači da je veza trenutno prekinuta. Nažalost, ja nisam u mogućnosti da vam pokažem kako ona funkcioniše jer uopšte nemam modem.
Ako se u toku rada poželite da promenite neke od parametara ove veze, ponovo pređite u Control Panel, kliknite na stavku Network and Internet Connections i izaberite opciju Network Connections. U sledećem okviru će biti prikazane sve veze kojima raspolažete. Verovatno ste primetili da su njihove ikone sortirane po tipu, tako da lako možete uočiti Dial-up konekciju. Sada možete desnim tasterom kliknuti na nju i iz menija izabrati opciju Properties, da bi u okviru koji sledi bili prikazani svi relevantni parametri. Još jednom moram da naglasim da ja nemam modem, pa se zbog toga na vrhu okvira pojavljuje poruka: Modem — Unavailable device. Inače, parametre vašeg modema možete promeniti ako kliknete da dugme Configure. Ako vaš provajder ima više ulaznih linija, kliknite na dugme Alternates i ubacite njihove brojeve. U slučaju da je osnovna linija zauzeta, Windows će automatski preći na pozivanje sledećeg broja. Izborom opcije Dialing rules možete podesiti dodatne parametre i obezbediti pravilno pozivanje ovih brojeva čak i ako ste u inostranstvu. Poslednju opciju iz ovog okvira možete slobodno staviti uključenom. Na taj način ćete preko ikone u donjem desnom uglu ekrana moći da pratite aktivnost vašeg modema.
U ostalim odeljcima se nalaze manje važne opcije, pa se zato na njima neću posebno zadržavati. Jedino vam ne bih savetovao da menjate bilo šta od sigurnosnih parametara, jer su svi oni već podešeni tako da možete biti potpuno bezbrižni. Isto važi i za odeljak pod nazivom Networking, osim ako od svog sistem administratora ne dobijete nalog da promenite parametre Internet protokola. U poslednjem odeljku postoji opcija kojom možete isključiti Firewall ali ja zaista ne vidim zašto bi to radili. Jedino što bi zaista mogli da primenite je ova opcija pod nazivom Internet Connection Sharing. Naime, ako kod kuće imate dva računara koja ste međusobno povezali, a samo jednu telefonsku liniju za pristup Internetu, aktiviranjem ove opcije možete omogućiti da ona bude “vidljiva” i sa onog drugog računara. Pri tome će jedini problem biti relativno mala brzina koju može da vam pruži klasičan modem. Na kraju, izborom dugmeta Settings možete preći na novi okvir u kome se opet nalaze opcije namenjene profesionalcima.

Pridružite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button