Sadržaj kursa
Digitalna pismenost (Word, Excel, Internet)
Sadržaj lekcije

Bez obzira što veliki deo posla možete obaviti sa osnovnim komponentama koje čine vaš računar (kućište, monitor, tastatura i miš) u nekom trenutku ćete poželeti da svoj sistem dopunite perifernim uređajima poput štampača, kamere, zvučnika ili mikrofona. U ovom poglavlju ću vam pokazati kako se fizički priključuju ovakvi uređaji i kako se vrši njihovo podešavanje.

Pre nego što pređem na nešto konkretnije, želeo bih da vam objasnim čemu služe tzv. portovi. U pitanju su konektori koji omogućavaju fizičku vezu između računara i nekog perifernog uređaja a u ovom trenutku se najviše koriste tzv. USB portovi (skraćeno od Universal Serial Bus). Ovaj način povezivanja je uobičajen za sve tipove računara a možete ga lako prepoznati po karakterističnom obliku koji podseća na pravougaonik. U poslednje vreme se sve češće može videti posebna varijanta ovog porta tzv. USB-C, koji je zbog svojih malih dimenzija pogodan za ugradnju u prenosne uređaje. Naravno, neki bolje opremljeni računari imaju više USB priključaka pa možete birati onaj koji vam najviše odgovara. Pri tome treba imati u vidu da USB-C portovi omogućavaju brži prenos podataka ali zahtevaju i upotrebu posebnih kablova. Ovako izgleda jedan tipičan USB kabl a ovako njegova USB-C varijanta. Konektor koji se nalazi sa druge strane tj. one koja se priključuje u dodatni uređaj može da ima različiti oblik a to zavisi od njegove namene i proizvođača.

Podjednako važan je i konektor koji služi za povezivanje sa lokalnom mrežom i Internetom a on se obično naziva Ethernet port. Bez obzira što se na većini modernih računara za ovakve potrebe koristi bežična veza (Wi-Fi), povezivanje preko kabla i dalje predstavlja pouzdaniju alternativu. On na oba kraja ima isti završetak a lako ćete ga prepoznati po štipaljki koja se nalazi sa gornje strane.

U svakodnevnom radu se često koriste i portovi koji služe za povezivanje audio sistema a u tu grupu spadaju izlazne i ulazne komponente (zvučnici i mikrofon). One vam omogućavaju bolju interakciju sa kompletnim sistemom jer su za efikasan rad bitni i zvučni signali koji potiču sa računara. Pošto ovi portovi imaju isti oblik, za njihovo obeležavanje se koriste različite boje što znači da će onaj koji je predviđen za ulazni signal biti plav, dok je za izlaz rezervisana zelena boja. Ako vaš računar poseduje i priključak za mikrofon, on će biti označen ružičastom bojom pa vam neće biti teško da ga razlikujete od ostalih. 

Na kraju moram da pomenem i priključke koji služi za povezivanje eksternih monitora. Oni mogu imati različite oblike a neke od njih možete videti na ekranu. Najsavremenije rešenje predstavlja tzv. HDMI port jer se preko njega mogu istovremeno preneti i slika i zvuk.

To bi za sada bilo sve što treba da znate o komponentama koje služe za povezivanje perifernih uređaja a u lekcijama koje slede ćete naučiti kako se one koriste u praksi.

0% Završeno
Call Now Button