U ovom poglavlju ću vam pokazati kako se crtaju neki osnovni elementi tj. kreira prosta geometrija. U tom cilju sam već otvorio fajl pod nazivom GNDFloorPlan.dwg a vi možete da ga potražite među primerima za vežbu.
Ko što vidite, on sadrži osnovu poslovne zgrade a ja ću odmah uveličati segment na kome se nalaze dva okrugla stola. U tom cilju ću prvo kursor postaviti na odgovarajuću poziciju a zatim okrenuti točkić na mišu. Ukoliko se ispostavi da nisam bio dovoljno precizan, pomeranje čitavog prikaza se može izvršiti primenom funkcije Pan tj. uz zadržavanje pomenutog točkića i istovremeno pomeranje miša.
Pošto imam nameru da u ovaj prostor smestim još jedan komad nameštaja, ne bi bilo loše da pre toga proverim koji Layer je trenutno aktivan. Ovaj podatak se nalazi u vrhu ekrana a ako što vidite, u pitanju je sloj pod nazivom A-700-M_FFE što sasvim odgovara mojim potrebama. Osim toga, neophodno je da budem u normalnom radnom režimu (Model) a ako iz bilo kog razloga želite da promenite aktivan Layer, kliknite na strelicu koja se nalazi pored njegovog imena i iz liste izaberite odgovarajuću stavku. Ja ću jednostavno potvrditi ovaj parametar i vratiti se na crtež.
Za početak ću nacrtati jedan pravougaonik a to se najlakše može postići primenom funkcije Rectangle. Ona se nalazi u Draw odeljku pa ću zato pomeriti kursor do gornjeg levog ugla i potražiti ikonicu u obliku četvorougla. Ako kliknem na strelicu koja se nalazi pored nje, neće mi biti teško da pokrenem pomenutu komandu i pređem na sledeći korak.
Od mene se sada očekuje da odredim položaj prvog ugla a ja ću kliknuti na slobodnu površinu i kursor pomeriti na desno. U tom trenutku će se na ekranu pojaviti novi element pa treba još samo da odredim njegovu konačnu veličinu. Ja bih želeo da ona bude 3500 sa 2500 mm pa ću zato odmah direktnim unosom fiksirati dužinu gornje stranice a zatim pritiskom na taster Tab preći na desnu stranu i na isti način odrediti širinu budućeg stola. Ukoliko nakon toga ponovo pritisnem taster Tab, na ekranu će se pojaviti pravougaonik koji ima tačno određene dimenzije pa mogu da pritisnem levo dugme miša i dovršim ovu operaciju.
U nastavku lekcije ću se potruditi da vam pokažem kako se koriste još neke pomoćne funkcije a to se pre svega odnosi na Object Snap (OSNAP) i Object Snap Tracking (AUTOSNAP). Njihove ikonice se nalaze na statusnoj traci a kao što vidite, obe su trenutno uključene. Ako to kod vas nije slučaj, jednostavno kliknite na odgovarajuću ikonicu i sačekajte da ona postane svetlo plava. Osim toga, ne bi bilo loše da proverite i da li su aktivni kriterijumi za precizno navođenje a to se može postići izborom strelice koja se nalazi sa desne strane. Za normalan rad je dovoljno aktivirati pet osnovnih kriterijuma a to su Endpoint, Midpoint, Center, Intersection i Extension. Pošto su kod mene oni već uključeni, ja ću kliknuti na slobodnu površinu ekrana i na taj način ukloniti ovaj meni.
Sada bih želeo da na sredinu ovog stola postavim jednu kružnicu, a pošto će mi za njeno pozicioniranje biti potrebna određena pomoć, ja ću proveriti da li je aktivna funkcija Polar Tracking. Obzirom da je njena ikonica prikazana plavom bojom, mogu odmah da kliknem na strelicu koja se nalazi sa desne strane i prikažem dodatne parametre. Ovaj meni obuhvata sve uglove koji se mogu automatski pratiti a pošto ja trenutno nemam prevelike zahteve, potvrdiću već izabranih 90 stepeni i vratiti se na crtež.
Pre nego što se bacim na crtanje kružnice ja ću postaviti jednu pomoćnu liniju i pri tome spojiti uglove koji se nalaze na suprotnim stranama. Pri tome ću iskoristiti pomoć u vidu funkcije OSNAP tj. njenog kriterijuma za pogađanje krajnjih tačaka (Endpoint) jer će se on automatski uključiti čim kursor postavim na neki od nacrtanih elemenata. To znači da je dovoljno dva puta pritisnuti levo dugme miša da bi se na ekranu pojavila linija koja sa savršenom preciznošću povezuje ova dva temena.
Pošto sada imam sve što mi je potrebno, pokrenuću komandu za crtanje kružnice (Circle, Center, Radius) i kursor postaviti iznad ove dijagonalne linije. AutoCAD će automatski locirati tačku koja se nalazi na sredini (Midpoint) pa mogu da pritisnem levo dugme miša i da se pomerim na stranu. Kao što vidite, na ekranu se pojavio novi element, pa treba još samo da odredim njegovu konačnu veličinu. U tom cilju ću preko tastature uneti 900 mm jer toliko iznosi poluprečnik ove kružnice. Pošto mi ova linija više nije potrebna, ja ću je jednim klikom selektovati a zatim pritiskom na desno dugme prikazati pomoćni meni i konačno pokrenuti funkciju za brisanje (Erase).
Istu kružnicu je moguće nacrtati i na jednostavniji način a pre nego što vam pokažem kako se to radi, ja ću jednim klikom selektovati ovaj element i zatim ga ukloniti sa ekrana. Ovoga puta ću odmah pokrenuti funkciju za crtanje kružnice a AutoCAD će od mene zatražiti da izaberem tačku koja predstavlja njen centar. Pošto sada u ovoj zoni ne postoji nijedan element, ja ću se osloniti na pomoćnu funkciju AUTOSNAP. Ona je već uključena pa mogu da se odmah bacim na posao i kursor postavim na sredinu bočne ivice. Pri tome nije potrebno da pritiskam bilo koje dugme, jer će AutoCAD automatski primeniti odgovarajuću kriterijum (Midpoint) i locirati željenu tačku. Nakon toga je potrebno još samo da pomerim kursor da bi se na ekranu pojavio zeleni krstić koji predstavlja privremeni marker (Blip). Ako isti postupak primenim i za gornju ivicu, neće mi biti teško da pažljivim pomeranjem kursora dođem do mesta na kome se ukrštaju ove dve pomoćne linije i jednim klikom odredim centar buduće kružnice. Na kraju mi preostaje još samo da odredim njen poluprečnik i na taj način dovršim čitav postupak.
Pre nego što dovršim ovu lekciju želeo bih da vam pokažem još jedan način na koji možete nacrtati ovakvu kružnicu. U tom cilju ću primenom komande Erase osloboditi ovaj prostor i jednim potezom prikazati listu koja obuhvata sve kriterijume za precizno navođenje. Među njima se nalazi i stavka pod nazivom Geometric Center a za sada bi najbolje bilo da ona ostane isključena.
Ukoliko ponovo pokrenem funkciju za crtanje kružnice i uz prethodno držanje Shift tastera pritisnem desno dugme miša, biću u prilici da iz pomoćnog menija izaberem kriterijum koji mi je potreban. Ja ću se naravno opredeliti za Geometric Center i zatim kursor pomeriti do jedne od ivica. To će biti dovoljno da se na ekranu pojavi zeleni kružić sa zvezdicom a on označava tačku koja mi je potrebna. Sada treba još samo da pritiskom na levo dugme potvrdim ovaj izbor i precizno pozicioniram buduću kružnicu. Njenu veličinu mogu da odredim direktnim unosom i sa Enter dovršim čitav postupak.
Kao što vidite, u AutoCAD-u često postoji više različitih načina za postizanje istog cilja a na vama je da izaberete onaj koji vam najviše odgovara.