Skiciranje slobodnom rukom je i dalje nezaobilazni deo projektovanja. U ovoj lekciji ću na radni list ubaciti skicu koju sam prethodno skenirao, da bih je zatim koristio kao podlogu za izradu tehničke dokumentacije.
Pre toga je neophodno da kreiram svoj novi radni list. U tom cilju je potrebno da sa desne strane potražim stavku Worksheets i pritiskom na desno dugme otvorim pomoćni meni. Nakon toga mogu da pokrenem funkciju New Independent Worksheet da bi se na ekranu pojavio novi okvir. Od mene se sada očekuje da odredim ime novog radnog lista, pa ću umesto predloženog naziva (Worksheet) upisati Sketch i sa Create dovršiti ovaj deo posla.
Na ovaj način sam unutar ArchiCAD-a stvorio novi prikaz u koji sada mogu da ubacim skeniranu skicu. To se može postići na više različitih načina a najjednostavniji metod podrazumeva prevlačenje odgovarajuće datoteke. U tom cilju ću otvoriti File Explorer ili Finder ali tako da u pozadini ostane vidljiv i okvir u kome se nalazi ArchiCAD i zatim u folderu sa primerima za vežbu potražiti fajl u kome se nalazi moja skica (Freehand Sketch). Nakon toga mi neće biti teško da ga jednim potezom miša prevučem u ArchiCAD i dovršim ovu operaciju. Kao što vidite, skica se sada pojavila na ekranu pa ću biti u prilici da je iskoristim kao referencu za izradu čitavog projekta.
Na sličan način se mogu upotrebiti i geodetske podloge ali je kod njih najvažnije obezbedi tačnost svih dimenzija. Da bih vam pokazao kako se to radi, ja ću ponoviti čitav postupak što podrazumeva otvaranje novog radnog lista (New Independent Worksheet) koji će poneti naziv Survey. Nakon toga je potrebno da se vratim u folder sa primerima i iz njega prevučem fajl pod nazivom Site Survey.pdf. Pošto sam pomenuo da je za ovu namenu vrlo važno očuvati prave dimenzije, moram da proverim da li je sadržaj ubačenog fajla zadržao odgovarajuću razmeru. Za izradu ovakvih podloga se obično koristi metarski sistem, pa ću nacrtati liniju koja će mi pomoći da odredim tačne dimenzije ovog crteža. Kao što vidite, iako se prema priloženim dimenzijama može očekivati da rastojanje od leve do desne ivice bude veće od 68 m ono u stvarnosti iznosi svega 55 m. To znači da razmera ubačenog crteža nije tačna pa ću morati da je korigujem.
U tom cilju je potrebno da prvo jednim klikom selektujem kompletnu podlogu, pritisnem desno dugme miša i iz pomoćnog menija izaberem opciju Explode into Current View. Nakon toga mogu da zadržim izvorne elemente (Keep Original Element After Exploding) što znači da ću biti u prilici da baratam sa vektorskim elementima koji potiču iz originalnog dokumenta.
Promenu razmere ću ostaviti za sledeću lekciju, jer sam želeo da vam prvo pokažem kako se postojeće skice i drugi tipovi crteža mogu lako ubaciti u ArchiCAD i koristiti kao pomoć za kreiranje novog projekta.