ArchiCAD tehnike arh. projektovanja
Sadržaj lekcije

Na ovom kursu ću vam pokazati kako se ArchiCAD koristi u arhitektonskom projektovanju. Da bi maksimalno iskoristio njegove mogućnosti, ja ću upotrebiti posebne šablone i kreirati novo radno okruženje. Sve ovo će mi omogućiti da ostanem fokusiran na sam proces projektovanja i eliminišem sve smetnje. Pošto ću ova podešavanja koristiti u svim lekcijama, predlažem vam da za praćenje kursa iskoristite fajlove za vežbanje koji sadrže sve neophodne informacije.

U ovoj lekciji ću vam pokazati u čemu se sastoje ova podešavanja i kako možete da uvezete novo radno okruženje sa prilagođenom radnom površinom. U tom cilju je potrebno da iz Options menija izaberete stavku Work Environment i kliknete na istoimenu opciju. Čim se na ekranu pojavi novi okvir, sa njegove leve strane potražite stavku Command Layout Schemes i nakon toga kliknite na dugme Import. Fajl koji vam je potreban se nalazi među primerima za vežbanje, pa vam savetujem da primenom funkcije Browse potražite odgovarajući folder i klikom na dugme Choose dovršite ovaj korak. Bez obzira što se na ekranu pojavio izabrani folder, neophodno je da ga ponovo selektujete i kliknete na dugme Import. Tek nakon toga će podaci koji su vam potrebni biti uključeni u sam program pa ćete biti u prilici da ih selektujete i izborom funkcije Apply Scheme dovršite čitav postupak. Pošto sam uspešno izvršio ovaj zadatak, mogu da kliknem na dugme OK i zatvorim okvir.

Sigurno ste primetiti da se radno okruženje nije nimalo promenilo a da bi se to dogodilo, neophodno je da posebno aktiviram traku sa alatkama koju sam upravo ubacio. Da bih to postigao, potrebno je da iz Window menija izaberem stavku Toolbars i nakon toga potražim opciju koja označava novo radno okruženje (A-ED MOVE EDIT TOOLS). Nakon toga će se na vrhu ekrana pojaviti nove ikonice a njihova siva boja označava da mi one trenutno nisu dostupne. Na bi se to promenilo, neophodno je da izaberem neki od postojećih objekata i tek nakon toga upotrebim neku od ovih funkcija. 

ArchiCAD šablon je prvenstveno definisan sadržajima koji se nalaze u navigatoru, atributima elementa i opcijama zamene prikaza. Sada ćemo pogledati svaku od ovih stavki. ArchiCAD-ov navigator je smešten na desnoj strani ekrana a njegovu strukturu čine mapa projekta (Project Map), mapa prikaza (View Map), knjiga rasporeda (Layout Book) i grupa planova (Publisher Sets). Ja se trenutno nalazim u mapi projekta a ona obuhvata sve tipove 2D i 3D prikaza i rasporede koji su mi dostupni. Oni se naravno, mogu naknadno kreirati i prilagođavati.

U mapi prikaza se nalaze svi sačuvani prikazi a kod mene je ona skoro potpuno prazna ako zanemarimo ovaj folder. Pošto ćemo se na ovom kursu baviti projektovanjem, sve što uradimo ćemo smestiti u fasciklu koja nosi naziv CONCEPT DESIGN.

Knjiga rasporeda je mesto na koje ćemo skladištiti planove a zatim im dodavati nove poglede. Kao što vidite, u njoj trenutno postoji jedan folder i jedan raspored (Layout). Takođe možete videti da se u njoj nalaze tzv. Master-i koji su predstavljeni tamno sivom bojom, dok su rasporedi najčešće beli. Oni služe za određivanje oblika i veličine samog izgleda.

Na samom kraju se nalaze tzv. grupe planova koje želimo da izvezemo (Publisher Sets). Ako izborom ove ikone pređem na viši nivo, videćete da se u ovoj kategoriji trenutno nalazi samo jedna stavka (CONCEPT) a ona sadrži izgled koji potiče iz knjige rasporeda (Layout Book)

Atributima elementa se može pristupiti preko Options menija, tj. stavke Element Attributes. Oni predstavljaju postavke koje definišu vizuelne karakteristike 2D i 3D alata koje koristimo u ArchiCAD-u. Mnogi od njih su dodatno prilagođeni i pojednostavljeni a na ovom kursu ćemo koristiti slojeve (Layers), linije (Lines), olovke i boje (Pens & Color), ispune (Fills), površine (Surfaces), građevinske materijale (Building Materials), kompozite (Composites) i profile koji se nalaze u okviru tzv. Profile Manager-a. Svim ovim elementima možete pristupiti preko opcije Attribute Manager a da bi stvari ostale jednostavne i da bismo izbegli zabunu, ja sam radikalno smanjio njegov sadržaj. To znači da postoji samo jedan sloj, prilagođeni set olovaka, smanjeni skup linija i ispuna kao i obiman izbor površina koje definišu boju ili prikaz 3D modela. Građevinski materijali su svedeni na troškove dizajna ali se oni mogu naknadno proširiti u dodatnoj dokumentaciji, kompozitima i profilima.

Konačno, u okviru Document menija se nalazi opcija koja vam omogućava da prikažete kompletan model (Model View), grafičke zamene (Graphic Overrides) i filtere za renoviranje (Renovation). Ove tri kategorije vam omogućavaju da menjate podešavanja vaših elemenata i da ih na taj način prilagođavate različitim fazama u projektovanju i dokumentaciji koja vam je potrebna. Upotreba posebno prilagođenog šablona i novog radnog okruženja će vam pomoći da povećate svoju efikasnost i podstakne kreativnost, tako što će ArchiCAD-ov interfejs učiniti lakim za korišćenje.

0% Završeno
Call Now Button