U ovom poglavlju ću vam pokazati kako se koriste funkcije koje vam omogućavaju da prikažete određene delove crteža tj. vršite navigaciju. U tom cilju sam već otvorio novi primer a to je crtež pod nazivom 00-GND Floor Plan.dwg.
Za početak ćete naučiti kako se koriste funkcije Zoom i Pan jer je njihovo poznavanje neophodno za efikasan rad na bilo kom crtežu. Drugim rečima, primenom pomenutih funkcija možete u bilo kom trenutku prikazati pojedine detalje koji su inače nedostupni u razmeri koja podrazumeva prikaz čitavog projekta. Ovaj efekat se najlakše može postići uz pomoć miša pa ću zato kursor postaviti na sredinu ove osnove i točkić okrenuti prema napred. U tom trenutku će čitav prikaz postati malo veći a ako nastavim dalje, na ekranu će se pojaviti i elementi koji do sada nisu bili vidljivi. Suprotan efekat se naravno, može postići okretanjem točkića na drugu stranu da bi u se određenom trenutku na ekranu pojavila čitava osnova. Ukoliko nastavite sa okretanjem točkića, ona će postajati sve manja i manja pa se može desiti da umesto kompletnog crteža vidite samo sasvim malu skicu. U tom slučaju je najbolje da dva puta brzo pritisnete pomenuti točkić pa će se razmera prikaza automatski prilagoditi površini koju zauzimaju svi nacrtani elementi.
Ukoliko želite da na ovaj način uvećate prikaz određenog elementa, jednostavno postavite kursor iznad njega i okrenute točkić. Ja ću na ovaj način uvećati konferencijski sto koji se nalazi u gornjem desnom uglu i ponovo se vratiti na prikaz čitave osnove.
Funkcija Pan vam omogućava da se prosto pomerate po crtežu i to bez promene njegove veličine. Nju najlakše možete pokrenuti ako pritisnete i zadržite pomenuti točkić koji se u tom slučaju ponaša kao srednje dugme na mišu. U tom trenutku će kursor dobiti oblik ispruženog dlana što znači da možete slobodno pomeriti svoj miš a čitav crtež će pratiti vaše pokrete. Na kraju je dovoljno sa otpustite točkić i na taj način prekinete ovu funkciju.
U praksi se funkcije Zoom i Pan često kombinuju a da bih vam pokazao kako se to radi, ja ću prvo okretanjem točkića uveličati prostoriju koja se nalazi u sredini objekta i zatim uz njegovo zadržavanje još malo korigovati čitav prikaz. Na ovaj način je moguće vrlo lako prikazati bilo koji detalj i to sa svega nekoliko poteza mišem. Za povratak na prethodno stanje je dovoljno samo dva puta uzastopno pritisnuti točkić pa će se na ekranu ponovo projaviti kompletan crtež.
Kao alternativu možete koristiti tehnike koje se nazivaju Realtime Zoom i Realtime Pan. Za njihovo pokretanje je potrebno da prvo pritiskom na desno dugme miša otvorite pomoćni meni a zatim u njemu potražite željenu funkciju. Ja ću prvo pokrenuti opciju Pan a to će se automatski odraziti na izgled kursora. Kao što vidite, on sada ima oblik šake sa raširenim prstima što znači da se od mene očekuje da kursor postavim na određenu poziciju, pritisnem levo dugme miša i zatim ga bez otpuštanja premestim na novu lokaciju. Pri tome će kursor opet biti prikazan u formi ispružene šake što znači da je aktivna funkcija Pan. Čim otpustite levo dugme, crtež će postati statičan a kursor će dobiti svoj prethodni oblik. To znači da je funkcija Realtime Pan i dalje aktivna pa je potrebno da još jednom pritisnete desno dugme miša i izaberete neku drugu funkciju. Ja ću se ovom prilikom opredeliti za opciju Zoom da bi se na ekranu pojavila mala lupa koju mogu da postavim na određenu lokaciju i pritiskom na levo dugme aktiviram izabranu funkciju. Sada se od mene očekuje da uz zadržavanje levog dugmeta pomerim miš a ako ga usmerim prema gornjoj ivici ekrana, čitav prikaz će postati znatno veći. Čim otpustim levo dugme, njegova veličina će postati fiksna što znači da mogu slobodno da izaberem neki drugi detalj i ponovim čitav postupak. Ovoga puta ću miš pomeriti na dole a to će biti signal da želim da smanjim razmeru i ponovo prikažem čitavu osnovu. Ovu tehniku nije teško zapamtiti a ako i dalje niste sigurni kako funkcioniše Realtime Zoom obratite pažnju na izgled kursora jer će se pored lupe naizmenično pojavljivati znaci plus (+) i minus (-) što zavisi od smera u kome se vrši pomeranje miša.
Ukoliko želite da iskoristite neku sličnu funkciju, pritisnite desni taster pa će se na ekranu ponovo pojaviti pomoćni meni koji vam omogućava da direktno pređete u režim za uvećanje određenog područja (Zoom Window), da se vratite na originalnu razmeru (Zoom Original) ili jednim potezom prikažete kompletan crtež (Zoom Extents). Ja ću se odličiti za prvu opciju da bi se nakon toga na ekranu pojavila lupa koja pored sebe ima mali kvadratić što znači da se od mene očekuje da kliknem na određenu tačku, zadržim levo dugme miša i pomerim ga na suprotnu stranu. Pri tome će se na ekranu pojaviti zasenčena površina koja predstavlja uveličano područje pa je dovoljno da otpustim levo dugme i prikažem konačni rezultat. Pošto je ovo bio samo primer, ja ću se vratiti na pomoćni meni i izborom opcije Zoom Original prikazati pravu veličinu objekta. Poslednja opcija (Zoom Extents) ima istu funkciju kao dvostruki pritisak na točkić, tj. služi za automatsko prikazivanje čitavog crteža.
Ukoliko želite da se vratite u normalni radni režim, jednostavno iz ovog menija izaberite opciju Exit. Na taj način ćete prekinuti bilo koju od prethodno korišćenih funkcija i biti u prilici da nastavite sa crtanjem.