ArchiCAD tehnike arh. projektovanja
Sadržaj lekcije

U ArchiCAD-u se funkcije za kreiranje stepeništa i ograde mogu koristiti nezavisno ili istovremeno sa kreiranjem novih elemenata. U ovoj lekciji ću za kreiranje stepeništa iskoristiti algoritam koji mi omogućava da mu automatski odredim oblik i uklopim u prostor koji mi je na raspolaganju.

Za početak bih želeo da vas podsetim na funkciju koja vam omogućava da jednim klikom uklonite i ponovo prikažete referentnu skicu a ja ću iskoristiti ovaj detalj da bih na model ubacio novo stepenište. U tom cilju ću sa leve strane potražiti ikonu koja služi za pokretanje funkcije Stair Tool a čim kliknem na nju, na vrhu ekrana će se pojaviti opcije koje mi omogućavaju da podesim sve potrebne parametre. Ukoliko više volite da oni budu smešteni na jednom mestu, kliknite na ovu ikonu i otvorite okvir koji nosi naziv Stair Default Settings.

Kao što vidite, on obuhvata zaista veliki broj različitih parametara a bez obzira što vam oni omogućavaju da na različite načine kreirate svoje stepenište, to ponekad može da delije i zbunjujuće. Ja ću se jednostavno baciti na posao i pokušati da u hodu rešavam sve probleme.

Pod pretpostavkom da na svom projektu želim upravo ovakvo stepenište, moraću prvo da procenim da li njegove postavke odgovaraju stvarnim potrebama. To podrazumeva određivanje tačnog broja stepenika i veličinu podesta a ja ću u tom cilju početi sa crtanjem prvog kraka i pokušati da odredim njegovu dužinu. Pri tome bih mogao da pratim ovu skicu ili da poslednji stepenik postavim malo dalje, mada u suštini ne raspolažem sa dovoljno informacija da bih mogao da donesem konačnu odluku. Zato ću prekinuti ovu funkciju i prvo odrediti pravac u kome treba da bude postavljen prvi krak. Pri tome mogu da biram da li će on biti usmeren prema višoj ili nižoj etaži a ja ću se odlučiti za drugu mogućnost jer bih želeo da ivicu podesta iskoristim kao početnu tačku. Zato ću kliknuti na ovo mesto i kursor pomeriti nadesno da bi mi program opet ponudio mogućnost da sam izaberem dimenziju gazišta.

Ako se vratim na okvir sa parametrima, videćete da u njemu postoje opcije koje mi omogućavaju da se pri projektovanju stepeništa koristi promenjiva ili fiksna širina gazišta (Flexible or Fixed Going Depth). Pošto bih želeo da koristim poznatu veličinu, ja ću se odlučiti za drugu mogućnost i kao širinu gazišta zadržati ponuđenih 250 mm. Kao što vidite, postoji mogućnost da na sličan način odredim i visinu svakog stepenika kao i njihov ukupan broj. Pošto je programu poznata spratna visina, on će automatski preračunati njihov odnos i prikazati odgovarajuće parametre. Ja ću se opredeliti za nešto veću visinu a to znači da će mi za ovaj krak biti dovoljno svega 5 stepenika sa visinom od 180 mm. Pošto sam prethodno odredio i njihovu širinu, mogu da sa OK zatvorim ovaj okvir i ponovo pokušam da konstruišem ovo stepenište. U tom cilju je potrebno da kliknem na odgovarajuću tačku, kursor pomerim nadesno a program će automatski nacrtati sve potrebne elemente. Ako pri tome držim i Shift taster, njihov položaj će biti vezan za horizontalni pravac, pa mogu da još jednom pritisnem levi taster i dovršim ovaj postupak. 

Ukoliko vam se ne dopada kako je sve ovo ispalo, možete se vratiti na okvir sa parametrima i sa leve strane potražiti stavku pod nazivom Floor Plan Display. Nakon toga će se na ekranu pojaviti opcije koje vam omogućavaju da promenite prikaz čitavog stepeništa a to podrazumeva i njegovo vezivanje za određenu etažu. Pošto se ovde radi o vrlo kratkom stepeništu, ja ću se zadržati na aktivnom nivou (Relevant Story) i iz liste izabrati opciju koja mi omogućava da vidim čitavu strukturu stepeništa (No Break Mark). Istovremeno ću za prikaz na višem nivou (Above Relevant Story) izabrati opciju Above Break Mark i na taj način napraviti prekid u obliku kose linije. Sada treba još samo da zatvorim ovaj okvir, isključim prikaz referentne skice i proverim šta sam postigao. Kao što vidite, ovo stepenište je prikazano u celosti jer se ono nalazi na nivou visokog prizemlja ali ako pređem na prvi sprat, ono će biti prekinuto.

Pošto numeričke oznake nisu usklađene sa trenutnom razmerom prikaza, ja ću iskoristiti priliku da iz ove liste izaberem odnos od 1:50 i na taj način ispraviti ovaj nedostatak. Sada mi se čini da su ovi brojevi postali suviše sitni, pa ću zato preći na 1:100 i povećati njihovu relativnu veličinu.

U drugom delu lekcije ću se potruditi da vam pokažem još nekoliko načina da koje možete promeniti postojeće stepenište. U tom cilju ću ponovo otvoriti okvir sa parametrima i preći na prvi odeljak (Stair) da bih širinu gazišta povećao na 270 mm. Čim zatvorim ovaj okvir, stepenište će biti produženo ali će pri tome biti zadržana njegova početna tačka. Na sličan način bih mogao da promenim ukupan broj stepenika i dodatno produžim ovaj element.

Da bih vam pokazao kako sve ovo izgleda u prostoru, ja ću selektovati čitavo stepenište a zatim iz pomoćnog menija izabrati opciju Show Selection in 3D. Nakon toga ćete biti u prilici da vidite sve detalje koji čine ovaj element ali i da postoji još mnogo toga što bi trebalo definisati. To se naravno, može postići primenom odgovarajućih parametara a oni su podeljeni u dve celine – one koji se odnose na konstrukciju (Structure) i one koji služe za finalnu obradu (Finish). Ja ću za početak uključiti prikaz konstrukcije i nakon toga izabrati neki od ponuđenih modela. Kao što vidite, osnovni oblik predstavlja monolitna betonska konstrukcija (Monolithic), a ako se opredelim za drugu opciju (Beam), biću u prilici da izaberem položaj nosećih greda tj. da ih postavim u sredinu ili na ivice samog stepeništa. Na raspolaganju su mi još i konzolno (Cantilevered) i stepenište koje se oslanja na bočne nosače (Stringers Only) što znači da mi neće biti teško da izaberem konstrukciju koja najviše odgovara primenjenom materijalu (beton, čelik ili drvo).

Ukoliko želite da definišete vrstu završne obrade, to možete uraditi posebno za gazeći sloj (Tread) i čela (Riser) a postoji mogućnost i da čitavo stepenište bude pokriveno istim materijalom (Tread and Riser). Pri tome možete detaljno podesiti veličinu prepusta i karakteristike koje se odnose na prezentaciju. Ja ću se zadržati na relativno jednostavnoj konstrukciji, mada ne bi bilo loše da vam skrenem pažnju da se skoro svi parametri mogu definisati u nekom opsegu (min i max) i na taj način ostaviti mogućnost za njihovo automatsko prilagođavanje.

Pre nego što dovršim ovu lekciju, želeo bih da vam pokažem kako možete da kreirate stepenište koje ima neki neobičan oblik tj. da bude zakrivljeno kao ovaj luk. U tom cilju je potrebno da pravo pokrenete funkciju za kreiranje novog stepeništa i izaberete da li ono treba da se penje ili spušta. Ja ću se opredeliti za prvu mogućnost i zatim pokušati da ispratim zadatu formu. Nakon određivanja položaja početne tačke je potrebno da izaberem opciju koja mi omogućava da pratim ovu krivinu ali ne bi bilo loše da se pre toga vratim na osnovne parametre i dužinu stepeništa povećam na 3 m. Nakon toga mi neće biti teško da definišem kompletnu putanju i dovršim ovaj postupak. Isti rezultat sam mogao da postignem i upotrebom „čarobnog štapića“ tj. da pritisnem razmaknicu (Space) i kursor postavim iznad ovog luka. Program će zatim automatski njegovo zakrivljenje iskoristiti za kreiranje novog stepeništa što u mnogome olakšava njegovo crtanje.

Ukoliko želite da umesto jednog dugačkog kraka kreirate stepenište koje ima i podest, potrebno je da se vratite na okvir sa parametrima i aktivirate odgovarajuću opciju. Ja ću se opredeliti za varijantu u kojoj se podest nalazi u uglu, pa ću zatim pokrenuti crtanje novog elementa i sa par klikova dovršiti čitav postupak. Da bi ovo stepenište bilo kompletno, potrebno je još samo da parametar koji se odnosi na relevantnu etažu podesim na No Break Marks i na taj način izbegnem prikaz njegove skraćene verzije.

Isti postupak možete primeniti i za stepenište koje se pruža u jednom pravcu. Pri tome je dovoljno da jednim klikom definišete njegovu početnu tačku a podest će biti automatski kreiran čim ponovo pritisnete levo dugme miša. Obzirom da skoro svako stepenište zahteva i odgovarajuću ogradu, u sledećoj lekciji ću vam pokazati kako se koristi funkcija Rail i dodaju novi elementi.

Pridružite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button