Do sada smo ovaj LinkedIn nalog koristili sa njegovim podrazumevanim podešavanjima i to je bilo sasvim prihvatljivo. Ipak, ne bi bilo loše da se upoznate sa nekim posebnim mogućnostima jer se nikad ne zna kada će vam one zatrebati.
Ja ću za početak u vrhu ekrana potražiti tzv. Me meni i u njemu potražiti opciju Settings & Privacy. Nakon toga će se na ekranu pojaviti sve funkcije koje možete da iskoristite za upravljanje svojim nalogom. Kao što vidite, one su svrstane u posebne kategorije a dovoljno je da kliknete na neku od njih da bi se sa desne strane pojavile odgovarajuće opcije. Ja ću izabrati onu koja se odnosi na vidljivost (Visibility) i odmah odabrati opciju koja se odnosi na prikaz mog profila (Profile viewing options). Ukoliko posetite nečiju stranicu a ona pripada tzv. premijum pretplatniku on će biti u prilici da vidi sve posetioce za poslednjih 90 dana. To podrazumeva prikaz njihovog imena i naslova ali ako želite da budete anonimni, možete odabrati opciju Private profile characteristic i na taj način svom domaćinu pružiti samo podatke koji obuhvataju vašu delatnost i lokaciju ali ne i vaše ime ili fotografiju. Ukoliko vam to nije dovoljno, aktivirajte tzv. Private mode i sprečite odavanje bilo kakvih podataka o sebi kao posetiocu. Inače, čak i ako nemate premijum nalog bićete u prilici da vidite poslednjih pet ljudi koji su pregledali vaš nalog. To možete postići ako otvorite svoju osnovnu stranicu, potražite odeljak pod nazivom Analytics i kliknete na opciju Profile views. Dakle, u ovom slučaju mogu da vidim poslednjih pet posetilaca a istovremeno će mi biti ponuđena mogućnost da pređem na premijum nalog. To uključuje besplatni probni period u trajanju od mesec dana a njega možete aktivirati izborom opcije koja se nalazi u gornjem desnom uglu. Ja se time neću baviti, nego ću nastaviti dalje i ponovo izabrati opciju Visibility.
Sada mogu da spustim malo niže i potražim odeljak koji služi za kontrolu vidljivosti vaših LinkedIn aktivnosti (Visibility of your LinkedIn activity). Tu ću kliknuti na opciju koja kontroliše deljenje promena na profilu (Share profile updates with your network) i proveriti da li je ona uključena. Ova funkcija vam omogućava da sve svoje pratioce automatski obavestite da ste promenili svoj profil a to podrazumeva novi posao, promene u obrazovanju itd. Sa druge strane, ukoliko vršite neke manje izmene, nije neophodno da o tome obaveštavate celu svoju mrežu. Zato vam predlažem da ovu funkciju držite isključenom sve dok se na vašem profilu ne dogodi promena koja zaslužuje posebnu pažnju.
Sledeći odeljak koji želim da vam pokažem obuhvata razna obaveštenja (Notifications) a LinkedIn vam omogućava da njima upravljate. Ako na primer, primetite da vam sistem šalje previše mail-ova, ovde ćete pronaći opciju koja vam omogućava da to regulišete. Čim otvorim ovaj odeljak, sa desne strane će su pojaviti stavke koje predstavljaju razloge zbog kojih ćete primati razna obaveštenja a to mogu biti traženje posla, njegovo pronalaženje, povezivanje sa drugima itd. Svaki od njih možete posebno podesiti tj. dozvoliti slanje email poruka i odrediti njihovu učestalost. Na primer, ako ne želite da vam sistem pošalje e-mail svaki put kada neko uputi zahtev za povezivanje, možete da izaberete stavku Connecting with others, kliknete na opciju Invitations to connect i podesite njene parametre. Kod mene je sve uključeno što znači da će mi uz svaki zahtev za povezivanje stići i tri obaveštenja. Prvi će mi biti upućen preko same LinkedIn aplikacije (ako je trenutno koristim), drugo će mi stići na mobilni telefon a treće na e-mail. Ja smatram da je to previše, pa ću zato isključiti poslednje dve opcije. Ukoliko vam prijem određene količine e-mail poruka ne predstavlja problem, može uključiti ovu opciju i zahtevati da vam obaveštenja stižu samo jednom nedeljno (Weekly). U svakom slučaju, savetujem vam da odvojite malo vremena i sistem za obaveštavanje podesite u skladu sa svojim potrebama.
Na kraju bih želeo da vas upoznam sa opcijama koje se odnose na bezbednost vaših podataka (Data privacy). Ja ću prvo kliknuti na ovu stavku a zatim u odeljku pod nazivom Who can reach you potražiti opciju Invitations to connect. Ona mi omogućava da izaberem od koga ću primati zahteve za povezivanje. Prva se odnosi na sve korisnike LinkedIn-a, druga obuhvata samo ljude koji imaju vašu email adresu ili se nalaze među vašim kontaktima a treća samo osobe koje se pojavljuju na toj listi. Ukoliko još uvek nemate listu sa kontaktima, kliknite na opciju My Network i sa leve strane potražite stavku Contacts. Nakon toga ćete biti u mogućnosti da pokrenete funkciju za sinhronizaciju ili ubacite nove kontakte.
Ovo je bio samo kratak pregled funkcija koje vam omogućavaju da detaljnije podesite svoj LinkedIn nalog. Postoji još mnogo toga što možete da uradite, pa vam savetujem da sami istražite ovu oblast i maksimalno iskoristite sve njegove mogućnosti.