ECDL Korišćenje računara
Sadržaj lekcije

U ovom poglavlju ćete naučiti kako se koriste različiti uređaji tj. podešavaju njihovi parametri. Za početak ću vam pokazati kako se podešavaju standardni uređaji kao što su miš ili tastatura da bi zatim prešao na skener, štampač i digitalnu kameru.
Pre nego što pređem na ovu temu, želeo bih da vam skrenem pažnju na novi izgled Desktop-a. Ja sam ga namerno promenio, jer mi je onaj travnati brežuljak već pomalo dosadio. Ako i vi želite da naučite kako se to radi, možete odmah preći na sedmo poglavlje.
No, da se vratimo na pravu temu ove lekcije. Za podešavanje radnih parametara autori Windows-a XP su predvideli nekoliko funkcija, a one se najvećim delom nalaze u okviru Control Panel-a. Zato ću otvoriti Start meni i kliknuti na ovu opciju da bi se na ekranu pojavio okvir sa karakterističnim ikonama. Ako kliknem na ovu koja se nalazi u gornjem desnom uglu, preći ću u odeljak pod nazivom Printers and Other Hardware. U donjem delu okvira sada možete videti funkcije koje služe za podešavanje različitih uređaja. To mogu biti, konzola za igranje (Game Controllers), miš (Mouse), različiti štampači i fax-ovi (Printers and Faxes), skeneri i kamere (Scanners and Cameras), modemi (Phone and Modem Options) i naravno, tastatura (Keyboard).
Ja ću za početak kliknuti upravo na ovu opciju, da bi se na ekranu pojavio novi okvir. Prvi parametar se odnosi na zadršku koju možete napraviti pri pritiskanju nekog tastera a da to Windows ne shvati kao ponovljeni karakter. On se naziva Repeat delay i možete ga podesiti pomeranjem ovog klizača. Ako želite da proverite šta ste uradili, kliknite u ovo polje i pritisnite bilo koji taster. Na ekranu će se tada pojaviti niz istih karaktera i to nakon određene zadrške. Ako želite da ova pauza bude još duža, pomerite klizač skroz na levo i probajte ponovo.
Sledeći parametar se odnosi na brzinu kojom će se vršiti ponavljanje karaktera. Pošto ne volim da se to dešava suviše brzo, ja ću ovaj klizač pomeriti do kraja. Ako sada kliknem u ovo polje i zadržim taster sa slovom a, videćete da se novi karakteri pojavljuju znatno sporije. U svakom slučaju, oba parametra možete prilagoditi svojim potrebama tj. brzini kojom želite da unosite tekst ili neke druge podatke.
Sledeći parametar se odnosi na brzinu kojom Windows prikazuje kursor, tj. ovu malu vertikalnu liniju. Ako želite da ona bude stalno vidljiva, pomerite klizač na levo. Ako ga pomerite na desno, treperenje kursora će biti vrlo izraženo. Naravno, opet sve zavisi od vašeg ličnog ukusa.
Sve ostale parametre koji se odnose na tehničke karakteristike vaše tastature, možete podesiti ako pređete na karticu pod nazivom Hardware. U stvari, možete da ih proverite, jer će Windows skoro uvek sve to završiti automatski. Jedini izuzetak predstavljaju bežične tastature, kod kojih se neki parametri ipak moraju uneti ručno. Ako se ipak jave neki problemi, kliknite na dugme Troubleshooting. Nakon toga sledi serija pitanja koje će vam pomoći da utvrdite šta je njihov uzrok i eventualno dođete do rešenja. Na kraju, tu je dugme Properties, mada se iza njega ne krije ništa što bi bilo zanimljivo za početnike. Eto, za sada toliko o podešavanju tastature.
Sledeća tema je podešavanje miša. Da bi ste pokrenuli ovu funkciju, kliknite na opciju pod nazivom Mouse. Odmah moram da naglasim, da je za rad u Windows-u neophodno da na raspolaganju imate makar i najjednostavniji model. Pri tome se misli da uređaj sa dva tastera, a ako imate neki od modela koji imaju i treći taster ili točkić bićete u prilici da baratate sa više opcija.
Prema konvenciji koja bi trebalo da odgovara većini korisnika, levi taster se koristi kao osnovni. Drugim rečima, na njega treba kliknuti da bi se selektovala neka opcija, izvršila komanda, pomerio kursor itd. Ako vam više odgovara da miš držite u levoj ruci, aktivirajte ovu opciju i zamenite položaj osnovnog tastera.
Sledeći parametar se odnosi na brzinu kojom treba ponoviti pritisak na neki taster da bi ga Windows protumačio kao tzv. dupli klik. Da vas podsetim, duplim klikom možete otvoriti neki folder pa je zato za testiranje izabrana upravo ova ikona. Brzinu možete regulisati pomeranjem ovog klizača, mada bi bilo najbolje da se držite zlatne sredine.
Poslednja opcija iz ove grupe vam omogućava da “zaključate” taster kojim vršite povlačenje. To znači da nećete morati da ga držite pritisnutim i da istovremeno pomerate miš. Ako vam to odgovara, jednostavno kliknite na ovu opciju.
U sledećoj grupi parametara možete izabrati oblik kursora. Da budem precizniji, radi se o čitavoj šemi koju možete izabrati iz ove liste. Među njima postoje i neke zanimljive kombinacije kao što su ovi dinosaurusi, različite trodimenzionalne forme ili animacije.
Pointer Options dijalog sadrži nekoliko zanimljivih parametara. Prvi od njih se odnosi na brzinu kojom kursor savlađuje put od jedne do druge ivice ekrana. Ako imate veliki monitor a malo slobodnog prostora na stolu pomerite ovaj klizač na desno. Na taj način ćete “ubrzati” pokrete kursora, pa nećete morati mnogo da pomerate ruku. Sledeća opcija vam omogućava da kursor automatski postavite iznad podrazumevane opcije. Ovo vam zaista neće biti potrebno pa ću zato odmah preći na sledeći parametar.
Ako želite da se pri pomeranju kursora iza njega vidi trag, uključite opciju Display pointer trails. Pošto ovo može da bude pomalo zamorno, ja ću se zadržati na standardnom podešavanju. Slično važi i za poslednje dve opcije: Hide pointer while typing će sakriti kursor ako počnete sa kucanjem nekog teksta, a Show location of pointer when I press the CTRL key će vam pomoći da lakše locirate kursor na šarenoj podlozi.
Pošto moj miš ima i točkić, Windows će mi ponuditi mogućnost da i za njega podesim određene parametre. Na kraju, izborom kartice Hardware mogu da proverim da li je sve u redu i sa tehničke strane.

Pridružite se razgovoru
0% Završeno
Call Now Button